sobota, 14 lipca 2018

Kieszonkowa Mona Lisa, czyli sztuka dostępna dla każdego

 

Edukacja artystyczna sprowadza się do nauczania o sztuce, malarstwie i rzeźbie w sposób wyjątkowo patetyczny. Mimo że jest jednym z narzędzi poznawania świata i piękna, często staje się źródłem wiedzy postrzeganej jako trudna do zrozumienia. Książka Krótka historia sztuki Susie Hodge to pierwsze kompendium, które w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.

 

Prosto i przyjemnie  
Susie Hodge jest autorką ponad 100 książek i artykułów o sztuce, historii, projektowaniu oraz nauce i religii dla dzieci i dorosłych. Jako historyk sztuki i artystka, a także członek Royal Society of Arts, prowadzi warsztaty i seminaria z powyższych dziedzin. Nie dziwi więc, że pisarka z lekkością porusza się po dziejach sztuk plastycznych na przestrzeni wieków. Ten luz i ogromną znajomość tematu można wyczuć podczas lektury Krótkiej historii sztuki. Na ponad 200 stronach Susie Hodge stworzyła projekt swojego życia, w którym w prosty i zrozumiały sposób tłumaczy artystyczny żargon, bez zbędnej demagogii czy patetyzmu.  
  
Podróż w czasie  
Krótka historia sztuki to opis najznamienitszych dzieł powstałych na przestrzeni 18 000 lat, które zostały wybrane ze względu na swoją wyjątkowość w przedstawieniu umiejętności artystów, niejednokrotnie za życia wyszydzanych lub potępianych.  Tworząc coś nowego, przeciwstawiającego się dotychczasowym trendom, artyści zmienili dzieje sztuki. Choć z perspektywy czasu wiele z tych prac może wydawać się niezbyt rewolucyjnymi, to w chwili, gdy powstawały, wywoływały często szok i niedowierzanie.    – Cel sztuki ulega nieustannym zmianom, które podkreślają jej różnorodność. Może ona być dekoracyjna, narracyjna czy zwyczajnie służyć rozrywce – mówi Susie Hodge, licencjonowana historyk sztuki, nagrodzona za swoje osiągnięcia prestiżowym wyróżnieniem FRSA. – Niezależnie jednak od tego, czy tworzona jest dla zabawy, pobudzenia wyobraźni, wzbudzenia emocji czy niesienia przesłania, zawsze stanowi zapis lub odzwierciedlenie swojej epoki – dodaje pisarka.   
Części wspólne  
Prosta konstrukcja książki i wspaniałe ilustracje czynią z książki Krótka historia sztuki idealny przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach historii sztuki od prehistorii po dzień dzisiejszy. Wskazany zakres tematyczny ma swoje przełożenie w budowie książki, którą Susie Hodge podzieliła na cztery niezależne części: Dzieła, Kierunki, Tematy i Techniki. Każdy temat może być czytany oddzielnie lub w połączeniu z pozostałymi. Pierwszy rozdział opisuje najważniejsze kierunki artystyczne, poczynając od prehistorii i sztuki starożytnych Greków i Rzymian. Druga część przewodnika zawiera opis aż 50 najważniejszych prac – od rysunków naskalnych w Lascaux, po współczesne instalacje. Znajdziemy tutaj różnorodność inwencji, idei i sposobów ujęcia tematu przez artystów na przestrzeni wieków. W ramach omawiania Tematów i Technik autorka skupiła się na pokazaniu różnych sposobów przedstawienia poszczególnych dzieł w powiązaniu z metodami ich tworzenia w licznych kontekstach. 

Krótka historia sztuki (Alma-Press, 2018) ukazała się na polskim rynku w czerwcu 2018 roku, a przez czytelników została doceniona za jasność przekazu i estetyczne wydanie, a także odczarowanie sztuk pięknych jako konika elit, ma szansę stać się bestsellerem wśród przewodników o historii i sztuce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz