czwartek, 30 listopada 2017

"Księga owoców leśnych" czyli leki z polskich lasów wg Zbigniewa T. Nowaka

"Księga owoców leśnych" to kolejna publikacja wybitnego znawcy roślin leczniczych, Zbigniewa Nowaka. Jest to obszerne kompendium wiedzy z zakresu medycyny naturalnej opartej na ,jakie możemy znaleźć w naszych polskich lasach. Nie pozostaje nam nic jak tylko korzystać... zarówno z porad zawartych w książce, jak i z owoców! 

Prezentowana publikacja, układem przypomina publikację "Zioła z polskich łąk". Po krótkim wstępnie, autor prezentuje nam szczegółowo 12 leśnych owoców tj. bez czarny, berberys zwyczajny, borówka czernica, głóg jedno- i dwuszyjkowy, jarząb pospolity, jeżyna, malina właściwa, poziomka pospolita, róża dziko rosnąca, rokitnik zwyczajny, śliwa tarnina, żurawina błotna. Na zakończenie znajdziemy krótkie już opisy innych dziko rosnących owoców o wartości leczniczej np. śliwy wiśniowej czy dzikiej jabłoni. 

Swój przewodnik po świecie owoców, Z. Nowak rozpoczyna od znanego nam wszystkim bzu czarnego, występującego na świecie aż w 20 gatunkach. W Polsce występuje on jedynie w 3 i spotykany jest najczęściej na skrajach lasów i ugorach. Dobroczynne właściwości możemy czerpać zarówno z kwiatów jak i owoców bzu. Roślinę tę znała i wykorzystywała także św. Hildegarda jako lekarstwo na żółtaczkę. Dziś czarny bez wykorzystywany jest głównie jako środek napotny oraz przynoszący ulgę w reumatyzmie, przeziębieniu i grypie. W książce znajdziemy więc naukowe potwierdzenie skuteczności tzn. "babcinych sposobów" na zimowe dolegliwości. Autor proponuje nam nie tylko standardowe herbatki z bzu i lipy ale też np. smażone jabłka z owocami czarnego bzu, które wykorzystać możemy jako zdrową dekorację do deserów. Z pierwszego rozdziału dowiadujemy się także, że owoców czarnego bzu używano kiedyś do farbowania włosów.

Obszerne omówienie znajdziemy także na temat borówki czernicy, znanej nam bardziej pod nazwą "jagoda". Jest to niezwykle pożyteczna krzewinka, żyjąca nawet do 30 lat. Z tej rośliny zbieramy zarówno owoce, jak i liście, które należy dokładnie myć, ze względu na duże ryzyko zachorowania na bąblownicę. Jagody stanowią niebywałe źródło dobroczynnych antocyjanów, poprawiają pamięć oraz wykorzystywane są do leczenia gruźlicy i chorób wątroby i oczu. Jako krótkowidz, serdecznie polecam Wam herbatkę na dobry wzrok, która poprawia ostrość widzenia a także usuwa zmęczenie i suchość oczu. Dla mnie hitem przepisowym, który muszę przetestować w kolejnym sezonie owocowym jest dżem z czarnej jagody i grejpfruta (ciekawe połączenie, prawda?). 

Bardzo ciekawa jestem także smaku przecieru z pieczonej antonówki i jeżyny a także koktajlu regenerującego organizm, do którego sporządzenia wystarczy kefir (lub mleko), jeżyny oraz odrobina miodu. Tak sobie myślę, że gdybyśmy wszyscy czerpali z wiedzy jaką dzieli się z nami Zbigniew Nowak to apteki nie miałyby komu sprzedawać swoich specyfików. 

Zapraszam Was więc serdecznie do sięgnięcia po tę niezwykle cenną lekturę, zaplanowanie przyszłorocznych zbiorów i przygotowanie miejsca na domową leczniczą spiżarkę. 

Ponadto "Księga owoców leśnych" oraz "Zioła z polskich łąk" to bardzo praktyczny zestaw książek, który może stanowić fantastyczny prezent dla naszym mam, babć i sąsiadek. 

Jeśli zainteresowała Cię ta publikacja, sięgnij także po recenzję książki >> "Zioła z polskich łąk".


http://www.religijna.pl/wydawnictwo-aa-modlitewniki-przewodniki-duchowowe-spiewniki-papiez-franciszek-sw-charbel-catalina-rivas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz