piątek, 29 maja 2015

Świat oczami misia Mata


Witamy Was weekendowo a więc także książkowo... 
Oczekując na poniedziałkowy Dzień Dziecka (a przecież  każdy z nas jest dzieckiem), weekend spędzamy z publikacjami Wydawnictwa Krytyka Polityczna. W podróżniczy świat Misia Mata wprowadza nas Agnieszka Suchowierska. 

Główny bohater książki to bardzo energiczny i ciekawy świata pluszak, który został wyprodukowany w chińskiej fabryce zabawek. Nie wstydzi się on swojego pochodzenia, tak jak to robią inne zabawki z nadrukiem "made in China". Miś posiada wiele pozytywnych cech, bliskich małym czytelnikom. Jest otwarty i szczery, nie kieruje się stereotypami, postrzega ludzi ponad podziałami i jak każdy malec pragnie bliskości. Mat podróżując po świecie i zmieniając rodziny, którym przynosi chwile radości podczas zabawy, obserwuje otaczający go świat, który stara się poznać i zrozumieć.

Podczas swoich wędrówek Mat poznaje cztery bardzo różniące się między sobą rodziny - inne pod kątem stopnia zamożności czy stosunku do rzeczy materialnych. Gdy po raz pierwszy Mat został potraktowany jako zbędny (przez zamożną rodzinę z Holandii) poczuł się odrzucony i bardzo samotny. Jak każdy malec chciał się czuć kochany i potrzebny. Najbardziej doceniony poczuł się w biednej rodzinie, która utrzymywała się ze zbierania śmieci. Miś mimo tego, że był bardzo brudny, miał naderwane uszko i brakujące oko sprawił bardzo dużo radości chłopcu, który nigdy jeszcze nie miał własnej przytulanki.


Książka ta mimo, że opowiada jedynie historię zwykłego misia to jednocześnie delikatnie dotyka wielu ważnych tematów tj. ciężkiej pracy dzieci w krajach dalekiego wschodu, nierówności społecznych, biedy czy braku możliwości edukacji, jak to było w przypadku dzieci z najbiedniejszej rodziny śmieciarza. Prezentowana publikacja może stanowić fantastyczny początek rozmowy z dzieckiem o tych istotnych i nadal aktualnych problemach współczesnego świata. Poza tym, zawiera ona krótkie definicje najtrudniejszych słów i wyrażeń jakie pojawiają się w tekście - co jest bardzo ciekawym pomysłem na rozszerzanie słownictwa dziecka.
Książka "Mat i świat" będzie doskonałym, mądrym i rozwijającym prezentem na zbliżający się Dzień Dziecka. Jest to książka, która nawet dorosłego motywuje do refleksji a dodatkowym jej atutem są piękne i barwne ilustracje autorstwa Tomasz Kaczkowskiego.


Polecam także  >>> "KIM JEST ŚLIMAK SAM?" 


----------------------------------------------------------------------------------
"Mat i świat", autor: Agnieszka Suchowierska, ilustracje: Tomasz Kaczkowski, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, rok wyd. 2015.

http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo

1 komentarz: