niedziela, 20 grudnia 2015

"Mademoiselle Chanel" C. W. Gortner - powieść idealna na zimowe wieczory!


Ambitna, uparta, stanowcza, wymagająca, wyprzedzająca swoje czasy - kobieta, która ponad pół wieku temu zbudowała markę pozostającą do dziś symbolem piękna, elegancji i luksusu. Poznajcie Coco Chanel - kobietę, która całe życie pragnęła miłości ale kiedy musiała wybierać między mężczyzną a swoimi sukienkami, wybierała sukienki!

Powieść Gortnera składa się z 5 aktów:
1. Córka niczyja 1895-1907
2. Rue Cambon 21 1909-1914
3. Porzucenie ozdób 1914-1919
4. No. 5 1920-1929
5. Nie czas na modę 1929-1945

Każdy z nich odnosi się do innego etapu życia Chanel, począwszy od smutnego, pełnego samotności dzieciństwa przez młodzieńczą walkę o marzenia aż po czas modowego tryumfu i licznych sukcesów, które nie blakły nawet w czasie II wojny światowej. 


Książka Gortnera to powieść o kobiecie pełnej determinacji, która dzięki sile swojej osobowości, niezwykłej pracowitości i tendencji do łamania stereotypów wkroczyła w wielki świat biznesu, sztuki a nawet polityki. Stopniowa odkrywała świat mody, dla którego z czasem stała się niedoścignionym autorytetem, pozostając nim aż do dziś. Na przyjęciach gawędziła z Picassem a sam W. Churchill miał do niej ogromną słabość.

Jej znaki charakterystyczne to niezawodna czerń, subtelne perły i czerwone usta. Klasa, styl i elegancja były z nią związane aż do końca.

Książka napisana jest niezwykle lekko, pięknym subtelnym językiem - aż dziw, że napisał ją mężczyzna. Choć jest to pierwsza książka tego autora, z którą się  zapoznałam to jestem przekonana, że nie ostatnia i chętnie sięgnę po inne jego publikacje.

Fantastyczna postać przedstawiona została tu w niezwykły sposób, pobudzający wyobraźnię, malujący każdy dzień z życia Gabrielle Chanel, przenoszący nas na paryskie ulice, przy których w sklepowych gablotach królowały ubrania kreatorki mody, pozostającej inspiracją do dziś.

Powieść Wydawnictwa Znak to idealna książka na świąteczny prezent, która zadowoli nawet najbardziej wymagających moli książkowych. Ta pozycja umili niewątpliwie każdy zimowy wieczór... Polecam! 

Zobacz fragment publikacji >>>

----------------------------------------------------------------------------------

2 komentarze:

  1. A ja głupia nie wzięłam do recenzji ;) Kiedyś nadrobię ten brak.

    www.maialis.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. jest czego żałować! Genialna powieść!!

    OdpowiedzUsuń