piątek, 28 sierpnia 2015

Pięść Dawida czyli tajne służby Izraela oczami Artura Górskiego

Mossad, Aman i Szabak to wielka trójka agencji wywiadowczych Izraela, który mimo, że jest Ziemią Świętą ze świętością i pokojem w chwili obecnej niewiele ma wspólnego. To właśnie tam przeplatają się ślady biblijnych historii z brutalną rzeczywistością, przesiąkniętą walką o każdy skrawek ziemi a jednocześnie strefę wpływów. Judaizm kontra islam, a tuż obok chrześcijaństwo. 

Artur Górski  zadał sobie wiele trudu aby pozyskać i uporządkować w jednej publikacji informacje, które łatwe do zdobycia nie są. Dotarł do ludzi, którzy osiągając najwyższy poziom sprawności fizycznej i techniki wywiadowczej bronią kraju przed wrogiem, atakującym w sposób wyrafinowany i przebiegły.

"Pięść Dawida" to autentyczne historie ludzi, którzy wierzą, że Izrael to "ich kawałek podłogi". Książka jest obszernym źródłem informacji; opisy wydarzeń zawierają konkretne daty, nazwiska, nazwy miast i organizacji. Autor precyzyjnie podkreśla, które informacje są wiarygodne w 100% a które to jedynie plotki rozdmuchane przez media (w których bądź co bądź może być szczypta prawdy). 

Obszerną część publikacji, jednocześnie dla mnie najciekawszą, stanowią fragmenty opisujące działalność agentek izraelskich służb - kobiet, które nie tylko za pomocą swojego wdzięku, ratowały kraj. Jeden ze znanych rabinów, przytoczony w książce, mówił, że "izraelskie kobiety mogą sypiać z wrogiem, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo kraju". Autor wbrew temu twierdzeniu pokazuje, że Mossad nie uczył uwodzenia a agentki  nie są przygotowywane do roli kochanek, choć zdarza się im przygotowywać honey trap czyli miłosną zasadzkę na ofiarę. Górski opisuje m. in. historię najsłynniejszej współczesnej agentki Mossadu Nimy Zamar. 

Autora "Pięści Dawida" poznałam już dawno, sięgając po wyznania Masy o kobietach polskiej mafii. Książka, ta mimo głośnej promocji była dla mnie dużym rozczarowaniem. Tym razem autor jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczył a jego najnowszą publikację oceniam jak najbardziej na plus. 


                                 Autor podczas krav magi.                    Źródło: www.znak.com.pl


Książka spodoba się osobom zainteresowanym polityką prowadzoną na Bliskim Wschodzie, konflikami zbrojnymi, bronią (w tym, historią pistoletu maszynowego - Uzi), izraelskim systemem walki - krav magą, a przed tymi którzy wybierają się do Ziemi Świętej odkryje świat, który nie jest widoczny gołym okiem wśród starających się wieść normalne życie mieszkańców.


PRZECZYTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI >>>

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł: "Pięść Dawida. Tajne służby Izraela"
Autor: Artur Górski  
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 304 

http://www.znak.com.pl/wydawnictwo-Znak-Literanova


4 komentarze:

 1. Czytałam i muszę przyznać, że to świetny i kompletny reportaż. Zdecydowanie godny polecenia. :)
  https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawnictwo Znak ma bardzo fajne te najnowsze reportaże. Polecam :)

   Usuń
 2. Będę wpadać częściej! :)
  https://www.facebook.com/Kliknij-sobie-1102368886459646/timeline/?ref=page_internal

  OdpowiedzUsuń