piątek, 11 września 2015

"Jak złapać rosyjskiego szpiega" czyli historia chłopaka, który został podwójnym agentem


"Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem" to nowość Wydawnictwa Znak, która miała premierę 9 września. "Dałem popalić Rosjanom, pomogłem Ameryce, a przy okazji znalazłem przyjaciół na całe życie." - tak autor - Javeed Jamali - podsumował swoją historię, opisaną na 368 stronach. 

Książka składa się z 27., wymownie zatytułowanych, rozdziałów, opisujących prawdziwą (choć momentami niewiarygodną) historię "cywila uwikłanego w wojnę wywiadowczą". Dzięki szczerości autora, poznajemy treść rozmów i operacji, od których zależało często życie ludzi i kierunek decyzji politycznych. Gry psychologicznej jaką prowadził, technik poznawania i 'poskramiania" wroga uczył się z filmów i książek szpiegowskich. Aby najlepiej odegrać swoją rolę, tworzył postać wiarygodną i nieodbiegającą od wyobrażeń swojego informatora Olega. 

Pozycję tę polecam nie tylko dlatego, że jest to barwna opowieść o zwyczajnym chłopaku, który został podwójnym szpiegiem i spełnił marzenie każdego trzydziestolatka, wychowanego na filmach akcji z lat 80-tych ale, co najważniejsze (!) jest to prawdziwa historia, która nawet w najmniejszym stopniu nie stanowi fikcji literackiej. Ponadto konflikt Rosja vs Zachód nadal istnieje, wszedł jedynie w nową fazę. Trwa nowy wyścig zbrojeń i wojna w cyberprzestrzeni, działania propagandy kreują rzeczywistość, która nie istnieje a szpiegostwo przemysłowe kwitnie.
Książka, którą zaklasyfikować możemy do kategorii "literatura faktu", przedstawia rzeczywiste działania kontrwywiadu, pokazuje kulisy walki wywiadowczej i metody działania współczesnych szpiegów. Prawa do książki wykupił Fox, a prace nad filmem rozpoczął Marc Webber, reżyser  filmu "AmazingSpider-Man".  

Książka ta jest idealną lekturą dla fanów teorii spiskowych, działań szpiegowskich, filmów o przystojnym agencie 007 i tych, którzy interesują się relacjami Rosja - USA.

 Przeczytaj fragment publikacji >>>


---------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz