piątek, 6 marca 2015

Zapomniany kobiecy geniusz


"Największym odkryciem Piotra Curie była Maria Skłodowska. Jej największym odkryciem była ... promieniotwórczość."

Moim największym odkryciem czytelniczym lutego była książka Barbary Goldsmith. Jest to fenomenalna biografia, bardzo skrupulatnie odzwierciedlająca tytułowy wewnętrzny świat Marii Curie, która obdarzona była nie tylko wielkim geniuszem ale także obsesją odkrywania i rozumienia nauki.

Autorka przedstawia czytelnikom złożoną historię bardzo ambitnej kobiety, która całe swoje życie poświęciła pracy naukowej, narażając zdrowie a także często podporządkowując jej swoje życie rodzinne.


Największym atutem książki są fragmenty ukazujące rozterki emocjonalne i trudne sytuacje życiowe powodujące niejednokrotnie powracające stany depresyjne. Książka ta jest przede wszystkim obrazem kobiety, a dopiero potem naukowca.

A kobietą była niewątpliwie niezwykłą - pełną uporu, samokrytyczną, zdolną do wielu wyrzeczeń i poświęceń. Mimo, że przyszło jej żyć w czasach, w których kobiety były marginalizowane  w każdej sferze życia społecznego, to nie przeszkadzało jej to w odniesieniu sukcesu w postaci dwukrotnie przyznanej Nagrody Nobla oraz przekazaniu 2 kolejnym pokoleniom kobiet wartości, którymi kierowała się ona sama.


Autentyczny obraz Marii Curie dopełniają liczne wspomnienia córek i przyjaciół noblistki oraz zdjęcia, będące potwierdzeniem jej antymaterialistycznego podejścia do codzienności.

Książka ta była dla mnie fantastyczną lekturą, inspirującą  do nieustępliwości w dążeniu do celu , bo jak mawiała bohaterka:


"Trzeba życie uczynić marzeniem, a marzenia rzeczywistością..."


Mimo, iż przez lata utrwalano ikonę Marii Curie jako kobiety naukowca to warto podkreślić, że była też kobietą namiętną oraz przepełnioną smutkiem. "Jest stawiana za przykład, że kobiety potrafią wszystko - i to doskonale."


Szczerze polecam tę książkę, nie tylko paniom ale wszystkim osobom, które chcą przeżyć niezwykłą historię napisaną przez życie a przy tym zagłębić się w portrecie psychologicznym odrzuconej i dyskryminowanej polskiej noblistki, której geniusz i poświęcenie do dziś przynosi pożytek ludzkości. 

----------------------------------------------------------------------------

"Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie",  

autor: Barbara Goldsmith

rok wyd.: 2005, Wydawnictwo Dolnośląskie

 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz