środa, 25 marca 2015

Jak dbać o zdrowie dziecka?


Ostatnio tematyka literatury, po którą sięgam, skupia się na szeroko pojętym macierzyństwie - no ale cóż... Takie uroki mojego niezwykłego stanu, że chce się wiedzieć jak najwięcej.  

Dziś zaprezentuję Państwu publikację Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski, 10. z serii "Biblioteka Zdrowia" pt. "Zdrowie twojego dziecka".

 

Książkę tworzy 8 rozdziałów:

1. Zdrowa ciąża i zdrowa mama

2. Najważniejsze odżywianie

3. Alergie

4. Przeziębienia i inne choroby układu oddechowego

5. Choroby zakaźne

6. Pasożyty układu pokarmowego

7. Choroby okresu dojrzewania

8. Różne schorzenia.


Oczywiście największa moją uwagę przykuły pierwsze rozdziały, gdzie znaleźć można praktyczne wskazówki m. in. dotyczące odżywiania w czasie ciąży, a potem karmienia piersią. 

 

Nowością było dla mnie zalecenie Autorki, aby kobiety w stanie błogosławionym zażywały pyłek kwiatowy z miodem propolisowym, co pozytywnie wpływa na rozwijanie zdrowych komórek mózgowych płodu. Obala ona także panujący w środowisku młodych matek mit, że picie piwa wspomaga laktację. A przecież to też jest alkohol, mimo, że w nieznacznych ilościach!

 

W rozdziale 2. znaleźć możemy zasady prawidłowego odżywiania. Dla mnie nowa, a w wyliczeniu wskazana jako pierwsza z reguł, to wskazanie aby nie przekarmiać dziecka i stwierdzenie aby to głód był przewodnikiem odżywiania dziecka a nie zegar. Nasze babcie i mamy wyznają chyba jeszcze zasadę sprzeczną z przekonaniami Pani Doktor - bo jak tu babci wytłumaczyć, że dziecko nie jest głodne? :)

 

 

W całej publikacji Autorka wielokrotnie odnosi się do jak najbardziej naturalnego odżywiania a nawet leczenia, podkreślając tym samym m. in. znaczenie ziół.

 

Dla wielu rodziców interesujące mogą okazać się rozdziały dot. postępowania z niejadkiem, tak częstych teraz alergii czy hartowania organizmu i zwiększania odporności. 

 

Rodzicom nastolatków Autorka przybliża takie problemy jak anoreksja czy bulimia a całość publikacji zamykają opisy różnych schorzeń, na które cierpieć mogą nie tylko dzieci ale także ich rodzice m. in. anemia, choroba lokomocyjna czy nadmierna potliwość.

 

Do publikacji załączony jest także kalendarz szczepień obowiązkowych, który uwzględnia możliwość wykonywania własnych notatek. 

 


Książkę Pani dr Jadwigi Góreckiej można traktować jako kompendium podstawowej wiedzy medycznej, które uwzględnia wiele naturalnych sposobów leczenia. Autorka już we wstępie podkreśla także psychiczny aspekt rozwoju dzieci i wskazuje, na tak ważną kwestię, jak bliskość emocjonalna rodziców i dzieci, która wpływa na całokształt rozwoju młodego człowieka.

 

Książkę polecam nie tylko rodzicom, mamom i babciom ale też osobom pracującym na co dzień z dzieciakami, bo jak powiedział Jan Paweł II: 

"Tros­ka o dziec­ko jest pier­wszym i pod­sta­wowym spraw­dzianem sto­sun­ku człowieka do człowieka".


-------------------------------------------------------------------------------------------------

 "Zdrowie twojego dziecka", Autor: dr Jadwiga Górnicka, wyd. 2013 r., Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz