piątek, 20 lutego 2015

Niezłożone pocałunki czyli opowieść o przyjaźni


"Nigdy  nie jesteśmy szczęśliwsi niż wtedy, kiedy czujemy, że jesteśmy ważni dla innych, że mamy miejsce w ich sercach. I nie jest istotna liczba tych osób, lecz intensywność ich uczuć" - tymi słowami Ermes Ronchi rozpoczyna jeden z rozdziałów książki "Niezłożone pocałunki. Opowieść o przyjaźni".

 

Książka o przyjaźni? Powiedziałabym więcej - książka o prawdziwej Przyjaźni, która jest elementem miłości.

 

Autor, chcąc ukazać czytelnikom niezwykłość tej głębokiej więzi przywołuje opowieści, których bohaterami są św. Bernard, św. Franciszek i św. Teresa z Avila. Ronchi nawiązuje do życia i relacji, jakie budowali przywołani zakonnicy, przez co zachęca nas do odkrywania szczerych relacji międzyludzkich i czerpania z ich owoców. 


Nikt z nas nie jest bowiem samotną wyspą i warto nauczyć się otwartości na drugiego człowieka i jego oddanie ale również samemu dzielić się tym, czego nie chcemy w sobie ukrywać.

 

Po lekturze tej książki, wiem że możliwe jest stworzenie pięknej i intymnej relacji, pełnej harmonii i zrozumienia, jednak jak życie pokazuje, wymaga to dużego poświęcenia i zaangażowania. Ale czy nie warto? 

 

Pełnia tej relacji może być dla nas środkiem do osiągnięcia świętości czyli przyjaźni z samym Bogiem. "Najważniejsze przykazanie przecież mówi: będziesz kochał Boga, ale tak samo, z całego serca, będziesz kochał męża czy żonę, dzieci i rodziców, a także przyjaciół" - pisze Ermes Ronchi.

 

Zapoznając się z tą publikacją, każdy z nas może opracować niezwykły katalog inspirujących sentencji, które stanowić będą drogowskazy dla nas i naszych przyjaciół. Zawiera ona świadectwa przyjaźni, które możemy postawić sobie za wzór relacji z naszą bratnią duszą a ucząc się przyjaźni - nauczymy się kochać.


Ta pięknie wydana pozycja wydawnictwa Promic, może stać się wspaniałym i wartościowym prezentem dla osoby bliskiej naszemu sercu. A takiej właśnie osoby życzę każdemu z Was, bo "przyjaźń jest najpotężniejszym sakramentem, sakramentem chwili, który przyjmować możemy do samego końca".

-------------------------------------------------------------------------------------------------

  


 

"Niezłożone pocałunki. Opowieść o przyjaźni",
tytuł oryginału: "I baci non dati", autor: Ermes Ronchi     
tłumaczenie: Anna Kowalewska , rok wyd.: 2015.

 


2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa Pani Urszulo. Naprawdę byłam pozytywnie zaskoczona treścią zawartą w tej niewielkiej publikacji. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń