sobota, 23 września 2017

Sięgnij po teksty liturgii Mszy świętej na każdy dzień
„Oremus” to miesięcznik, który ukazuje się od 1995 roku. Zawiera teksty liturgii Mszy świętej na każdy dzień. Daje wgląd w proponowane przez Kościół codzienne czytania biblijne i formularze mszalne oraz inspiruje do aktywnego uczestnictwa w liturgii. Dzięki zamieszczonym komentarzom i wprowadzeniom słowo Boże staje się bliższe i bardziej zrozumiałe.

Miesięcznik trafił w moje ręce po bardzo długiej przerwie. Ostatnio korzystałam z niego w czasach licealno-oazowych a więc dobre kilkanaście lat temu. Nie stracił on jednak nic ze swej praktycznej formy a jedynie zyskał na wartości. 

Każda okładka prezentuje obraz przedstawiający świętego lub sceny biblijne, które są szczegółowo opisywane oraz omawiane zarówno pod kątem walorów artystycznych jak i znaczenia w tradycji chrześcijańskiej.  

"Oremus" to przede wszystkim kalendarz liturgiczny na poszczególne miesiące. Już spis treści wskazuje na nadchodzące święta i wymienia świętych szczególnie bliskich Kościołowi w danym dniu oraz informuje o kolorze szat liturgicznych.


Teksty liturgii Mszy świętej na każdy dzień zawierają m.in. wprowadzenie dot. np. świętego wspominanego w danym dniu, czytania, psalm, tekst ewangelii a nawet modlitwę wiernych. Druga część miesięcznika zawiera obrzędy mszy świętej czyli obrzędy wstępne, liturgię słowa kanon rzymski czy liturgię eucharystyczną a więc treści, które odzwierciedlają cały przebieg mszy świętej.

Każdy numer wzbogacony jest także "Liturgicznym ABC" w którym znajdziemy np. analizę pojęcia świątyni w znaczeniu innym niż budynek kościoła czy zagłębienie się w tematykę dnia Pańskiego. Znajdziemy tu także omówienie ciekawych motywów występujących w Psalmach. Dla przykładu numer wrześniowy proponuje nam wątek świata roślin i zwierząt, które także są wpisane w historię zbawienia.

"Pytania i odpowiedzi" to ostatni dział miesięcznika, poruszający nurtujące wiernych zagadnienia. Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie jak ustrzec liturgię ślubną przed wkradającym się do niej "show" zerknijcie do aktualnego "Oremusa".

Numer październikowy, uwzględniając maryjny charakter tego miesiąca, zawiera dodatkowo, inspirowane fragmentami Pisma Świętego, rozważania różańcowe.  

Miesięcznik "Oremus" to praktyczne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej a chcą z całym Kościołem łączyć się w jej przeżywaniu. Może on także stanowić formę przygotowania się do niedzielnej mszy aby móc lepiej i pełniej w niej uczestniczyć, np. poprzez wcześniejsze rozważanie ewangelii. 

Z doświadczenia wiem, że "Oremus" doskonale sprawdza się również w plenerze np. podczas wycieczek, jako pomoc w przygotowaniu oprawy Mszy polowej.

 ----------------------------------------------------------------------------------------
http://wydawnictwo.pl/

Cena detaliczna jednego egzemplarza to 6,40 zł. Prenumeratę tego czasopisma można zamówić na stronie Wydawnictwa PROMIC. 

Uwaga nagroda!! Dodatkowo każdy, kto do końca bieżącego roku kalendarzowego, tj. 31 grudnia 2017 r., opłaci prenumeratę „Oremus” lub "Słowa wśród nas" na rok i prześle do 31 stycznia 2018 r. kopię potwierdzenia wpłaty, weźmie udział w losowaniu: pielgrzymki dla dwóch osób - Francja w 160-lecie objawień Matki Bożej w Lourdes albo pielgrzymki dla dwóch osób do miejsca objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz