poniedziałek, 9 listopada 2015

"Sztuka roztropności" - podręczna wyrocznia jezuickiego mnicha


"Sztuka roztropności" to zbiór 300 sentencji Baltasara Graciana w interpretacji Jerem'ego Robbinsa, które mogą stać się codziennymi wskazówkami, jeśli tylko zechcemy po nie sięgnąć. Wśród aforyzmów znajdziemy takie, które dotyczą umiejętności zachowywania się w towarzystwie, zjednywania sobie ludzi, czerpania pozytywnych efektów własnych słabości i wiele innych, które skłaniają do refleksji. 

Ta 247-stronicowa publikacja to nowość Wydawnictwa Helion, wzbogacona o krótką biografię Graciana oraz charakterystykę jego literackiej twórczości, nawiązującej do moralności chrześcijańskiej.

W odróżnieniu od wielu innych zbiorów sentencji, jakie spotkać możemy na rynku, ten charakteryzuje się szerokim spojrzeniem na omawiane zagadnienie. Nie jest to jedynie zbieranina przypadkowych, krótkich, aforyzmów przestawianych w oderwaniu od sensu całości wypowiedzi ale stanowi przemyślaną kompozycję obszernych fragmentów. Dzięki temu cytowane aforyzmy nie są jedynie górnolotnymi hasłami, które oczarują nas tylko na chwilę ale dzięki szerszej tekstowej perspektywie mogą nas zmotywować do refleksji a nawet poczynienia konkretnych postanowień.  

Lekka, inspirująca do podejmowania ćwiczeń  nad swoim charakterem lektura, która dobrze sprawdzi się podczas jesiennych wieczorów. A być może, będzie dla Was motywacją do podjęcia noworocznego postanowienia innego niż zwykle - bardziej przemyślanego i takiego, którego zrealizowanie przyniesie realne efekty nie tylko Wam ale także otoczeniu. 

Książkę tę polecam czytać fragmentami, regularnie aby nie zagubić się w gąszczu myśli autora i nie zatracić sensu aforyzmów, które do nas kieruje. 

Moje TOP 10 rad Baltasara Graciana (w wersji skróconej):

1.   "Spraw, by Twoje wrodzone talenty przewyższały wymagania Twojej pracy, i nie pozwól, by ta zależność uległa odwróceniu."
2. "Zrozum usposobienie osób, z którymi masz do czynienia."
3. "Naucz się zapominać."
4. "Nie próbuj zawsze zachowywać się niczym gołąb. Pozwól, by chytrość węża występowała na przemian z prostotą gołębia."
5. "Poznaj wielkich ludzi swoich czasów."
6. "Niechaj zawsze istnieje coś, czego będziesz pragnąć."
7. "'Działaj, a zarazem pokazuj, że działasz."
8. "Zrozum siebie: własne usposobienie, swój intelekt, opinie i emocje."
9. 'Wybierz bohaterski wzorzec, a następnie staraj się mu dorównać, choć niekoniecznie oznacza to naśladownictwo."      
10. "Zadawaj się z ludźmi, od których możesz się uczyć." 
 Przeczytaj fragment >>


------------------------------------------------------------------------------

4 komentarze:

 1. Nie znałam tej książki, ale z Twojej recenzji widzę, że jest interesująca.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny, chętnie wpadnę również do Ciebie :)

   Usuń
 2. Chętnie się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jakie będą Twoje refleksje po przeczytaniu :)

   Usuń