środa, 1 lipca 2015

Kaleb jako wojownik i szpieg


"Kaleb" to pierwsza z czterech części serii "Synowie pocieszenia". Przedstawia ona losy Kalebaja (zwanego w dalszej części powieści Kalebem). Już sama malownicza okładka, przedstawiająca rudowłosego wojownika zachęca do sięgnięcia po tę lekturę.


Kaleba poznajemy jako młodzieńca poszukującego Boga, towarzyszymy mu w jego przygodach, walkach, wzrastaniu w wierze aż w końcu jesteśmy świadkami jego śmierci. Tłem życia Kaleba jest wędrówka narodu wybranego, znana także z kart Pisma Świętego. Jest on pełnym ufności Bogu mężczyzną, mężem i ojcem, który żyjąc w cieniu Mojżesza a potem Jozuego, miał faktyczny wpływ na stan ducha ludzi podążających z niewolniczej ziemi egipskiej. On jako jeden z niewielu, nigdy nie miał wątpliwości, że Bóg prowadzi swój naród najlepszymi dla niego drogami. On jako jedyny nigdy nie narzekał na utrapienia podróży czy zbyt słodki smak manny, której wszyscy podróżujący, po trwającej 40 lat wędrówce, mieli już dosyć.
Umacniał on nie tylko swoją najbliższa rodzinę (żony, córki i licznych synów) ale przemawiał także do ogółu - wspominając i analizując m. in. plagi jakie Bóg zesłał na niewiernych. Kaleb prezentując postawę osoby zupełnie i bezgranicznie oddanej Bogu, o wierze niczym niezachwianej i płonącej ciagle, nawet w czasie największych prób i trudności. 

"Życie stało się skomplikowane. Wolność nie była tak prosta jak w marzeniach." - tej właśnie wolności uczył się na nowo Kaleb i próbował nauczyć jej swój lud, który żyjąc w niewoli nie miał pojęcia jak mądrze korzystać z tak wielkiego daru.Kaleb jest dla mnie piękną postacią, która inspiruje do aktywnego działania na chwałę Bożą. Kaleb wiedział, że "wiara w Boga mogłaby im zapewnić wszystko, czego pragnęli, ale wiara w samych siebie mogła sprowadzić na nich śmierć".

Książkę Wydawnictwa Bogulandia czyta się szybko i z zaciekawieniem. Dużą część stanowią opisy walk i strategii wojennych, dlatego lekturę tę polecam również panom. 


-------------------------------------------------------------------------
"Kaleb", autor: Francine Rivers, wyd. 2014 r., 208 stron

Francine Rivers - autorka ponad 20 bestsellerowych powieści m. in. trylogii: "Głos w wietrze", "Echo w ciemności", "Jak świt poranka", "Szofar zabrzmiał", "Purpurowa nić". Zdobyła liczne nagrody i zaszczyty, w tym Christy Award, za stworzenie inspirującej fikcji o charakterze historycznym, złoty medal Amerykańskiego Stowarzyszenia Wydawców Chrześcijańskicj ECPA za powieść "Ostatni zjadacz grzechu".  W 2010 roku książki Francine zostały uznane za najlepiej sprzedające się tytuły na liście "New York Timesa".

http://www.bogulandia.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz