środa, 3 czerwca 2015

"Kim jest ślimak Sam?" - oto jest pytanie


Ślimak Sam podczas pierwszego dnia w szkole zderza się z pytaniem, na które niestety nie zna odpowiedzi, co stawia go w dość niezręcznej sytuacji. Nie potrafi powiedzieć swoim nowym kolegom czy jest chłopcem czy dziewczynką. Dzięki szkolnej pani pedagog Sam odbywa lekcję o samym sobie a także inności niektórych gatunków zwierząt.

Książka pani biolog, Marii Pawłowskiej i pisarza, Jakuba Szamałka przedstawia przygody małego ślimaka rozpoczynającego edukacyjną przygodę.  Zapoznawcza zabawa zaproponowana przez wychowawczynię klasy 1b stawia Sama przed pytaniem "kim jest?". Pozostałe zwierzęta w klasie nie miały problemu z określeniem swojej płci, natomiast nie potrafiły zrozumieć problemu Sama udzielając mu wskazówek i wymieniając się uwagami na temat jego różowego plecaka czy zainteresowań (wg. kolegów z klasy jeśli Sam lubi grać w piłkę to jest chłopcem, a jeśli bawi się lalkami to na pewno jest dziewczynką).
 

Po rozmowie z panią pedagog, która przygotowała dla niego rozbudowane zadanie domowe, Sam odbył rozmowy z innymi zwierzętami, które opowiadały mu o swoim życiu rodzinnym czy kwestiach płci. Podczas spotkania z małpkami dziwił się, że Pani Marmozeta ma dwóch mężów a ryba o imieniu Henryk, opowiedziała ślimakowi o tym, jak kiedyś była panią Henryką. Po odrobieniu pracy domowej i przeprowadzeniu wszystkich rozmów, Sam zrozumiał, że nie jest jedynym niezwykłym zwierzątkiem w lesie.


Książka o ślimaku Samie to nie tylko ciekawe opowiadanie o przygodach małego zwierzaka ale także rozprawa o różnorodności, inności i szacunku właśnie do tych, których życie jest inne niż ogółu. W książce znajdziemy także naukowe przedstawienie i wytłumaczenie "dziwnych" zachowań niektórych zwierząt np. tych, które łączą się w pary jednopłciowe m. in. łabędzie czy wiewiórki.


Autorzy w posłowiu odnoszą się do kwestii dyskryminacji i problemu społecznego jakim jest brak akceptacji i szacunku dla osób, które reprezentują, inną niż większość społeczeństwa, orientację seksualną czy tożsamość płciową.

Jak podsumowują autorzy: "im szybciej jako społeczeństwo przyzwyczaimy się, że cudza seksualność i płciowość nie jest przedmiotem oceny (o ile nikomu nie dzieje się krzywda), tym szybciej nam wszystkim będzie lepiej się żyło.".

Prezentowana publikacja Wydawnictwa Krytyka Literacka poza tym, że może stanowić książkowy prezent dla dzieciaków to powinna znaleźć się także w centrum zainteresowania osób, które pracują z dziećmi i młodzieżą - pedagogów, nauczycieli i psychologów. Historia ślimaka Sama może posłużyć jako pomoc naukowa podczas lekcji i rozmów na tematy trudne, które jednak w życiu codziennym dotykają i zaskakują nie tylko dorosłych ale też tych najmłodszych.

Ta 56-stronicowa książka wydana jest na kredowym papierze a twarda okładka z ilustracją Katarzyny Boguckiej przykuwa uwagę nie tylko tych najmłodszych czytelników.


------------------------------------------------------------------------------------
"Kim jest ślimak Sam?", autorzy: Maria M. Pawłowska, Jakub Szamałek,     
rok wyd. 2015, Wydawnictwo Krytyka Polityczna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz