wtorek, 10 lipca 2018

Recepta na "Szczęśliwe małżeństwo" - recenzja książki Wydawnictwa AA

Szczęśliwe małżeństwo? Nie na próbę! Nie na chwilę! Tak to możliwe! Najlepiej gdy dążymy do tego celu mając w głowie słowa Karola Wojtyły, że "tylko czyste serce, może w pełni kochać Boga, tylko czyste serce może dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo. Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu".

Dziś chciałabym Wam polecić publikację "Szczęśliwe małżeństwo" autorstwa Augusto Sarmiento i Mario Iceta. Jest to pięknie wydany przewodnik po drodze dochodzenia do małżeństwa pełnego radości i spełnienia. Znajdziemy tu konkretne ale proste wyjaśnienia, czym jest małżeństwo chrześcijańskie, jak należy się do niego przygotować i jak czerpać z niego to co najpiękniejsze.


Książka, w 10 rozdziałach, omawia wszystkie najważniejsze aspekty małżeństwa sakramentalnego, na które zwraca uwagę Kościół. W pierwszym rozdziale znajdziemy rozważania na temat przygotowania do tej najważniejszej w życiu decyzji. Następnie płynnie przechodzimy do omówienia małżonków jako zupełnie różnych ale idealnie uzupełniających się istot. W kolejnych tematach odnajdziemy odpowiedzi na pytania czym jest nierozerwalność małżeństwa, jak nie czuć się ograniczonym naturalną płodnością oraz jak mądrze wychowywać dzieci.


Ostatni rozdział poświęcony jest już samej liturgii celebracji sakramentu małżeństwa i prezentuje dokładny opis tego co się dzieje w czasie Mszy świętej.  Książka opracowana jest w ten sposób, aby była pomocą dla osób dbających o duszpasterstwo przedmałżeńskie ale też sami kandydaci (lub już małżonkowie) mogą za jej pomocą przeanalizować swoje założenia, cele, priorytety dot. związku. Każdy rozdział zawiera wykład doktrynalny czyli wyjaśnienie nauczania Kościoła w danym zakresie, wskazówki pedagogiczne (w tym pytania do omówienia) oraz konkretne fragmenty z dokumentów Kościoła.


Publikacja zakończona jest aneksem w którym znajdziemy krótki opis istoty naturalnych metod rozpoznawania płodności a także odpowiedzi na kłopotliwe pytania dot. przyjmowania sakramentów w niektórych sytuacjach szczególnych np. po rozwodzie cywilnym czy przez osoby żyjące w wolnych związkach. 


Bardzo praktycznych dodatkiem do tych doktrynalnych rozważań jest opis dialogu małżeńskiego czyli konkretny ABC tego jak prowadzić w związku komunikację, uwzględniając jej trzy elementy tj.: nadawcę, komunikat i odbiorcę. Książkę "zamyka" rachunek sumienia przygotowany. Dodatkowo do książki, dołączony jest film amerykańskiego reżysera Michaela Andersona „Przed sklepem jubilera” (1988), z Burtem Lancasterem w roli tytułowej. Scenariusz filmu oparty jest na tekście literackim Karola Wojtyły.


Wydawnictwo AA
Liczba stron 304
Cena: ok. 29 zł

https://www.religijna.pl/wydawnictwo-aa-modlitewniki-przewodniki-duchowowe-spiewniki-papiez-franciszek-sw-charbel-catalina-rivas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz