czwartek, 26 kwietnia 2018

"Gorące serca" czyli zbiór sylwetek polskich zesłańców na Sybir

Książka Wydawnictwa AA to wiele niezwykłych historii, wiele wartościowych lekcji, liczne świadectwa życia osób, które mimo najgorszych warunków walczyły o godność i wiarę. Osób, które pałały gorącą miłością do innych, w czasie gdy świat o wartości życia ludzkiego zapomniał.

Jak wskazuje we wstępie s. Maria Rokosz, impulsem do powstania tej zbioru sylwetek polskich Bohaterów było utworzenie Kaplicy Świętych Zesłańców i Męczenników Wschodu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Publikacja zawiera świadectwa życia 24 osób, w tym osób świeckich, kapłanów, sióstr zakonnych, wojskowych. Przedstawia także historie 3 zgromadzeń zakonnych: Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Sióstr Św. Józefa i Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Najbardziej znanymi postaciami przedstawionymi w książce są Generał August Emil Fieldorf Nil, Generał Anders i Gustaw Herling-Grudziński. Pozostałe osoby były dla mnie zupełnie nowe ale wydaje mi się, że dlatego ta publikacja jest bardzo ważna. Pozwala ocalić od zapomnienia piękne świadectwa życia i przypomina, że da się zło dobrem zwyciężać, nawet w najokrutniejszych warunkach.

Bardzo ciekawą postacią, którą poznałam dzięki tej książce był Sł. Boży bp Rafał Kiernicki (zesłany w latach 1944-1984), franciszkanin pełniący jednocześnie funkcję szefa siatki konspiracyjnej. To dzięki Jego pracy duszpasterskiej zabezpieczył ciągłość Kościoła, w tym Zakonu Franciszkańskiego na Kresach.

Pierwszą polską zesłanką, którą poznajemy dzięki tej publikacji, była Ewa z Wendorffów Felińska. Oddana i kochająca matka, prowadząca jednocześnie działalność niepodległościową. Także Józef Jakóbkiewicz, swoją postawą niestrudzonego ojca cudzych dzieci uczył, że siła narodu spoczywa w dzieciach, które po doświadczeniach głodu i chorób potrzebowały nauczyciela będącego jednocześnie przyjacielem.

Jak powiedział Ksiądz Zdzisław Peszkowski: "Nie chcę zemsty, przebaczam, ale prawda musi być nazwana, a potworność zła - osądzona". Dobrze więc, że powstała taka książka, która pomoże nazwać zbrodnie wyrządzone zesłańcom, nie pozwoli o nich zapomnieć i jednocześnie będzie krótką lekcją dla młodych pokoleń. Wszystkie przedstawione w publikacji postacie to niezwykli bohaterowie, w wielu przypadkach, wyniesieni już na ołtarze. Możemy się więc do nich modlić i prosić za ich wstawiennictwem o łaski wiary, nadziei, miłości i ... 
przebaczenia.
http://www.religijna.pl/wydawnictwo-aa-modlitewniki-przewodniki-duchowowe-spiewniki-papiez-franciszek-sw-charbel-catalina-rivas


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz