sobota, 10 lutego 2018

„Legendy polskich zamków” dla małych i dużych

„Legendy polskich zamków” autorstwa Marioli Jarockiej to jedna z nowości Wydawnictwa AA. Książka może stanowić ciekawą propozycję na spędzanie czasu w zimowe, rodzinne wieczory. Może być także inspiracją do poznawania historii i dalszego poszukiwania informacji o losach Polski.


Przepiękne, wyraziste rysunki do książki opracował Paweł Kołodziejski. Poza tymi ilustracjami w książce znajdziemy także duże fotografie, przedstawiające aktualny wygląd obiektów. 
Książka prezentuje aż 27 historii związanych z polskimi zamkami. Jako pierwszy możemy poznać zamek w Baranowie Sandomierskim - porównywany do krakowskiego Wawelu. Kolejno zostały zaprezentowane m.in. zamki w Bytowie, Grodzieńcu, Janowcu, Łęczycy czy Ojcowie.
 


Każda opowieść o zamku rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia, zawierającego skondensowany zarys historyczny lub ciekawostki z życia ówczesnych mieszkańców. Stanowi ono tło do legendy, która przedstawia prostym językiem ciekawe wydarzenia z dawnych czasów, historie niezwykłych bohaterów a nawet wspominają o zjawach i czarownicach. 


Dla przykładu opowieść o XIII-wiecznym zamku w Chęcinach nawiązuje do czasów królowej Bony, która spędziła tam czas aż do swojego powrotu do Włoch. Według legendy powraca ona jednak na zamek jako zjawa i widywana jest jako duch spacerujący po ruinach zamku i poszukujący swojego majątku. 

Zamek został poddany pracom remontowym oraz rekonstrukcyjnym i Obecnie zamek dostępny jest dla zwiedzających. W swej ofercie dla odwiedzających ma m.in. imprezę „Zaręczyny w królewskim stylu” czy „Noce na Zamku”.
Podsumowaniem każdej części dot. wybranego zamku jest opis historii budowli a także jego uwarunkowań architektonicznych. Dowiemy się także czy obiekty są dostępne obecnie dla zwiedzających.  Dla mojej rodziny publikacja stała się inspiracją do planowania rodzinnych wakacji, w które chcemy wpleść zamki, znajdujące niedaleko miejsc przez nas odwiedzanych.  Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych.

 http://www.religijna.pl/wydawnictwo-aa-modlitewniki-przewodniki-duchowowe-spiewniki-papiez-franciszek-sw-charbel-catalina-rivas

1 komentarz:

  1. Serwis Fortex (http://www.serwis-zamkow.pl/)? Dorabiają klucze i nie tylko. Warto skorzystać z ich usług.

    OdpowiedzUsuń